Θύελλα-Ολυμπιάδα 73-77

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι η Ολυμπιάδα κατάφερε να φύγει με το διπλό από τις Φέρες κερδίζοντας τη Θύελλα με 73-77. Χαμηλό το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, απόρροια της αστοχίας της ομάδας μας ακόμα και σε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και στα τελευταία λεπτά, η Ολυμπιάδα παρουσιάστηκε βελτιωμένη φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Θύελλα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 10-4, με την Ολυμπιάδα να απαντά γρήγορα και να ισοφαρίζει σε 12-12. Με ένα μικρό σερί 6-0 η ομάδα μας μετέτρεψε το 19-15 σε 19-21, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι το 23-27. Η ελάχιστη δυνατή διαφορά του ενός πόντου (29-30) αποτυπώνει την ισορροπία των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου η Ολυμπιάδα είχε τον έλεγχο, καθώς και την πρωτοπορία στο σκορ, χάνοντας την μόλις για μερικά δευτερόλεπτα με 34-33. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 42-43 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Με ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο, βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από μακρινή απόσταση, η ομάδα μας απέκτησε διψήφια διαφορά στο 30′ με 46-58.

Ωστόσο, τα λάθη στην επίθεση και η χαλαρότητα στην άμυνα, επέτρεψαν στην ομάδα των Φερών να επιστρέψει δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης και να μειώσει στον πόντο (61-62). Έπειτα, η Ολυμπιάδα αφυπνίστηκε. Με δύο καλές άμυνες και τρία εύστοχα σουτ ξέφυγε με 63-70 στο 36′ κρίνοντας σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα. Το τελευταίο τετράλεπτο διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με 73-77.

Δεκάλεπτα: 16-13, 29-30, 46-58, 73-77.

ΘΥΕΛΛΑ (Κεκές Α.): Νεδέλτσος, Αντωνόπουλος 5(1), Δαβουδάνης 15(1), Κεσανλής, Σονωβίδης 20, Μπερμπέρης 21, Θεοφανούδης, Χαραλαμπίδης 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Κιλινκαρίδης, Γαλατάς (3 ασ), Καραμπατζάκης 12 (1 τρ, 10 ρ), Γιαβρίδης 19 (3 τρ, 5 ρ, 5 ασ), Δρούμπαλης 16 (1 τρ), Λιαλιάρης, Βλουντάρτσικ 3 (1 τρ, 6 ρ), Τσιφλίκογλου 8 (2 τρ), Καπερδανάκης, Αγγέλου, Χαλκιάς 3 (1 τρ), Κανδύλης 16 (1 τρ, 14 ρ).

Υγ1. Άσχημη εντύπωση προκάλεσε η συμπεριφορά δύο παικτών της Θύελλας, η οποία έφερε τελικά την αποβολή τους λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

Υγ2. Αντιθέτως, ήταν εξαιρετική η συμπεριφορά της διοίκησης και γενικότερα των ανθρώπων της ομάδας των Φερών. Τους ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο της ανανέωσης που επιχειρούν. Δείχνουν πάντως ότι βρίσκονται σε καλό δρόμο.