Θύελλα-Ολυμπιάδα 68-74

Ιδανική πρεμιέρα για την αντρική μας ομάδα, η οποία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, επικρατώντας εκτός έδρας της Θύελλας Φερών με 68-74.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού η ομάδα μας απέδωσε όμορφο μπάσκετ. Με καλή κυκλοφορία δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ελεύθερα σουτ και εύκολα καλάθια. Έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 30-40, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να αυξήσει την υπέρ της διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η κούραση και η έλλειψη συγκέντρωσης, επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν έως τους 3 πόντους. Η ομάδα μας ωστόσο, διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ και πέτυχε μία σημαντική νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 30-40, 45-63, 68-74

ΘΥΕΛΛΑ: Μπίκης 3(1), Ξένος 9(3), Λιανός, Δαβουδάνης 12(1), Μπιριντζής, Μόκαλης 4, Σονωβίδης 13, Μπερμπέρης 19(2), Χαραλαμπίδης 8

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ξανθίδης Μ.): Αγγελίδης 10(2), Βαλασίδης 5(1), Γιαβρίδης 20(4), Παπαχρήστου 21(1), Αλεξούδης 3, Χατέλος Δ. 2, Τσουρνακάκης 5, Τσιφλίκογλου, Αγγέλου, Πασσιάς 4, Φυδανίδης 4