Ολυμπιάδα-Λεύκιππος 52-72

Αναμενόμενη εντός έδρας ήττα γνώρισε η ανδρική μας ομάδα από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Λεύκιππο Ξάνθης με 52-72. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε ιδανικά για την Ολυμπιάδα, με το αμυντικό πλάνο να λειτουργεί καλά. Με ψηλό σχήμα και εφαρμογή άμυνας ζώνης, πήρε τα ριμπάουντ και έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι. Έδωσε στοχευμένα το τρίποντο, κυρίως από τις γωνίες, δυσκολεύοντας αρκετά τον αντίπαλο που αρχικά ήταν άστοχος. Παράλληλα, βρήκε επιθετικές λύσεις και κατάφερε να προηγηθεί με 18-12.

Στη συνέχεια ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι προσαρμόστηκαν, έβαλαν τα μακρινά σουτ, και απέδειξαν γιατί βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα μας κόλλησε επιθετικά, σημειώνοντας μόλις έναν πόντο σε 5′ αγωνιστικά λεπτά, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα απέναντι στα ψηλά κορμιά και τις αλλαγές στα σκριν των αντιπάλων. Ο Λεύκιππος πήρε το προβάδισμα με 19-20, το οποίο διατήρησε για όλη τη διάρκεια της υπόλοιπης αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ πήγε να ξεφύγει, με την Ολυμπιάδα όμως να αντιδρά και να βγάζει ενέργεια, μειώνοντας σε 42-53. Η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (44-53 και 46-55 στο 32′). Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν από την περιφέρεια και διεύρυναν το προβάδισμα τους, φτάνοντας δίκαια στη νίκη με 52-72.

Δεκάλεπτα: 18-12, 26-34, 42-53, 52-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Καραμπατζάκης 1, Χαλκιάς, Λιαλιάρης 3(1), Γιαβρίδης 16(2), Δρούμπαλης 2, Γιαμάς 4, Βλουντάρτσικ, Τσιφλίκογλου, Πασσιάς 3, Δελχανίδης 7(1), Κανδύλης 16, Κελεπεκίδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Κοκκινόπουλος Σ.): Κουμπάνης 8(1), Νταβουλτζόπουλος 3, Δώδος 2, Ψάλτου 31(5), Σταμπουλής 6, Παλλάκης 4, Κάλφας 2, Χατζηαντωνίου 2, Χρήστου 14(2).

Την επόμενη αγωνιστική ακολουθεί κρίσιμη και δύσκολη αναμέτρηση στην Ορεστιάδα με τη Φιλία.