Ολυμπιάδα-Δημοκρίτειο 53-64

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, η Ολυμπιάδα γνώρισε την ήττα με 53-64 από το Δημοκρίτειο Κομοτηνής. Απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, η ομάδα μας παρουσίασε καλά στοιχεία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ανέτρεψε δύο φορές διψήφια διαφορά και διεκδίκησε με αξιώσεις ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο επιβεβαίωσαν στα τελευταία λεπτά τον χαρακτήρα του φαβορί.

Η κάκιστη αμυντική λειτουργία των πρώτων λεπτών, επέτρεψε στην ομάδα των φοιτητών να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Έτσι, παρόλο που η ομάδα μας έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, στο 8′ έμεινε πίσω στο σκορ με 14-24. Στη συνέχεια, η Ολυμπιάδα διαφοροποίησε το αμυντικό της πλάνο δημιουργώντας προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Συμμάζεψε γρήγορα τη διαφορά και στο 13′ μείωσε στον πόντο (25-26). Με σερί 6-0 το Δημοκρίτειο μετέτρεψε το 28-32 σε 28-38, με το ημίχρονο να λήγει 30-40.

Με μόλις 7 πόντους παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέτρεψε για δεύτερη φορά διψήφια διαφορά (32-44 στο 24′), μειώνοντας σε 42-47. Μάλιστα, με εύστοχο τρίποντο έφτασε σε απόσταση ενός καλαθιού, 45-47 στο 32′. Έπειτα, το Δημοκρίτειο με σερί 7-0 ξέφυγε με 9 πόντους (45-54), σε ένα κρίσιμο σημείο το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό. Η Ολυμπιάδα μείωσε σε 48-54 στο 36′, όμως οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία λεπτά έφτασαν στη νίκη με 53-64.

Δεκάλεπτα: 19-26, 30-40, 42-47, 53-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Κιλινκαρίδης, Γαλατάς, Λιαλιάρης, Γιαβρίδης 20 (3 τρ, 3 ασ, 3 κλ, 8 κ.φ), Δρούμπαλης (4 ρ), Γιαμάς 7 (5 ρ), Βλούνταρτσικ 11 (1 τρ, 7 ρ), Τσιφλίκογλου 4 (3 ασ), Καπερδανάκης, Φυδανίδης 2 (5 ρ), Χαλκιάς, Κανδύλης 9 (15 ρ, 3 κλ, 8 κ.φ).

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Δόλωμα Δ.): Στασινόπουλος 12, Ρυακιωτάκης 9(1), Λάππας 9(1), Ζολώτας 8(2), Οικονομάκης 6, Κώστας 6, Πολίτης 5(1), Χατζηπαυλίδης 3(1), Φρατζεσκάκης 2, Κελεπούρης 2, Πέγιος 2.