Ολυμπιάδα-Αστέρας 64-83

Αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα η Ολυμπιάδα ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αστέρα Καβάλας με 64-83.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας είχε το προβάδισμα στο σκορ, κυρίως χάρη στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία της. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστές επιλογές έφτασε μέχρι και το +9 (27-18), βρίσκοντας λύσεις τόσο κοντά στο καλάθι όσο και έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ωστόσο, δεν κατάφερε να εξαργυρώσει την καλή επιθετική της συγκομιδή, καθώς έχασε πολλές μάχες στο πίσω μισό του γηπέδου. Κακή προσωπική άμυνα, ελάχιστες βοήθειες και αλληλοκαλύψεις, αργές επιστροφές, ενώ για πρώτη φορά φέτος χάθηκαν ακόμα και τα ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η συνεχιζόμενη κακή αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με την επιθετική αστοχία ακόμα και σε ελεύθερα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-47 στο 26′). Έντεκα αναπάντητοι πόντοι με μακρινά σουτ σε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στον Αστέρα με 48-58 σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο, στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση. Στα τελευταία 3′ λεπτά οι φιλοξενούμενοι με σερί 1-10 μετέτρεψαν το 63-73 στο τελικό 64-83 με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 40-41, 50-61, 63-84

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Λιαλιάρης, Γαλατάς 4, Καραμπατζάκης 9(1), Γιαβρίδης 15(3), Δρούμπαλης, Γιαμάς, Βλούνταρστικ 6(2), Τσιφλίκογλου,Κελεπεκίδης, Πασσιάς 15(1), Δελχανίδης 13(1), Φυδανίδης 2

ΑΣΤΕΡΑΣ: (Μαγιάννης Λ. – Σχοινάκης Σ.): Παπαζώτος 14 (2), Μπόζης Ε., Μπόζης Χ. 20 (1), Μανδάλης, Θανάση, Σχοινάκης, Σουλίδης 8 (1), Ιωαννίδης 4, Χαριζάνης 17 (2), Μυζίου, Τσάμης 14 (3), Γεωργιάδης 6.