Ολυμπιάδα-Αρίων 67-53

Καλή εμφάνιση και εντός έδρας νίκη για την Ολυμπιάδα. Επικράτησε του Αρίωνα Ξάνθης με 67-53 και αναρριχήθηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Κλειδιά για τη νίκη αποδείχθηκαν η άμυνα και τα ριμπάουντ. Από το 9-8 και μετά, η ομάδα μας δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 18-12, ενώ έφτασε μέχρι και το +9 (32-23) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, όταν μπήκαν τα ελεύθερα σουτ από μακριά η ομάδα μας ξέφυγε στο σκορ και απλοποίησε την κατάσταση. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (58-40), ενώ έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο 65-46, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό 67-53.

Δεκάλεπτα: 18-12, 32-26, 49-38, 67-53

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Γαλατάς 2, Φυδανίδης 3(1), Καραμπατζάκης 2, Γιαβρίδης 19(4), Δρούμπαλης, Λιαλιάρης 8(2), Βλούνταρτσικ, Τσιφλίκογλου, Πασσιάς 13(1), Δελχανίδης, Κανδύλης 20

ΑΡΙΩΝΑΣ (Παπαδόπουλος Χ.): Καλιαμπάκας 13(2), Αμοιράς 11(1), Μπουτακτσή 10, Αμπεριάδης 9(2), Αρβανιτίδης 4(1), Καραμάνης 2, Φώτης 2, Ιακωβίδης 2

Την επόμενη εβδομάδα η Ολυμπιάδα ταξιδεύει στο Σουφλί για να αντιμετωπίσει τον Έβρο.