Ολυμπιάδα-ΑΟΚ 89-66

Πραγματοποιώντας καλή επιθετική εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Ολυμπιάδα σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και ενδέκατη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Α.Ο.Καβάλα με 89-66. Αξιοσημείωτο στατιστικό στοιχείο οι 23 ασίστ έναντι των μόλις 6 λαθών συνολικά στον αγώνα, καθώς και οι 55 πόντοι με υψηλό ποσοστό ευστοχίας στο δεύτερο μέρος.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν την ομάδα μας μέχρι και τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-23. Από και έπειτα όμως η Ολυμπιάδα ανέβασε την απόδοση της, προηγήθηκε 34-29 στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε ουσιαστικά το αποτέλεσμα αποκτώντας προβάδισμα 17 πόντων (61-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά διευρύνθηκε έως το +26 (73-47), με την ομάδα μας να φτάνει τελικά εύκολα στη νίκη με 89-66.

Δεκάλεπτα: 14-16, 34-29, 61-44, 89-66.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Καραμπατζάκης 2 (2 ασ), Γαλατάς 7 (1 τρ, 4 ρ), Λιαλιάρης 6 (2 τρ), Γιαβρίδης 24 (4 τρ, 5 ασ, 9 κ.φ),  Δρούμπαλης 2, Γιαμάς 4 (4 ρ), Βλουντάρτσικ 12 (2 τρ, 3 ασ), Τσιφλίκογλου 10 (4 ρ), Καπερδανάκης (4 ρ, 2 ασ), Φυδανίδης 7 (1 τρ, 8 ρ), Χαλκιάς 3 (1 τρ, 4 ασ), Κανδύλης 12 (1 τρ, 11 ρ, 3 ασ, 7 κ.φ).

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ (Καλφόπουλος Ν.): Χασιώτης 1, Παπουτσής 11, Πάσχος 13, Λουνγκού 7, Κακατόλης 6 , Χατζηαποστολίδης 18(1), Μάρκου 10(2), Αγανικόλας.