Ολυμπιάδα-Αίας 81-65

Η Ολυμπιάδα στην πιο παραγωγική επιθετική της βραδιά, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα και να πάρει το ένατο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα. Απέναντι σε έναν σοβαρό και πειθαρχημένο αντίπαλο, η ομάδα μας πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση τα τελευταία 15 λεπτά, φτάνοντας στη νίκη λίγο πιο δύσκολα απ’ ότι μαρτυράει το τελικό σκορ, ανατρέποντας δύο φορές διαφορά δέκα πόντων.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με αντίστοιχα διαστήματα κυριαρχίας για τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για την Ολυμπιάδα, η οποία χάνοντας πολλές μάχες στην άμυνα και τα ριμπάουντ, έμεινε πίσω στο σκορ με 9-19. Έπειτα όμως βελτίωσε την απόδοση της και μείωσε σε 17-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, καθώς δεχόμενη μόλις μία βολή σε 5 λεπτά μετέτρεψε το 17-24 σε 29-25. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αίαντας είχε τον έλεγχο έως και το 26′ με το σκορ στο 43-53. Από κει και πέρα ωστόσο, η Ολυμπιάδα με σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, κυριάρχησε με επί μέρους σκορ 38-12. Σε μόλις δύο λεπτά ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά και με σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 55-53, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος. Το ματς ήταν αμφίρροπο έως το 33′ με το σκορ στο 67-65, αλλά η ομάδα μας με 14 αναπάντητους πόντους διαμόρφωσε το τελικό 81-65.

Δεκάλεπτα: 17-22, 32-34, 60-56, 81-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος): Κιλινκαρίδης, Γαλατάς (4 κ.φ), Καραμπατζάκης 2 (5 ρ, 3 ασ), Γιαβρίδης 24 (6 τρ, 3 ασ), Λιαλιάρης 3 (1 τρ), Γιαμάς 13 (8 ρ, 3 ασ), Βλουντάρτσικ 9 (1 τρ, 9 ρ, 3 ασ), Τσιφλίκογλου 4 (1 τρ), Δελχανίδης 2, Φυδανίδης 10, Χαλκιάς, Κανδύλης 14 (10 ρ, 6 ασ, 6 κ.φ).

ΑΙΑΝΤΑΣ (Οικονομίδης): Γερασιμίδης 6(2), Παχιαδάκης 13, Νικέλης 13(1), Σκοπιανός 8(2), Λόισιος 9, Τερζίδης 11, Κλωναράς 5(1).