Ολυμπιάδα-Αγία Βαρβάρα 74-60

Με μια σημαντική νίκη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ολυμπιάδα, καθώς επικράτησε της Αγίας Βαρβάρας με 74-60. Η ομάδα μας αξιοποίησε την υπεροχή της στους ψηλούς με σκορ μέσα στη ρακέτα και κυριαρχία στα ριμπάουντ. Επίσης, σημείωσε καλάθια στον αιφνιδιασμό και με γρήγορες επιθέσεις, ενώ όταν ευστόχησε και από μακριά διεύρυνε τη διαφορά στο σκορ. Στην άμυνα, στις περιπτώσεις όπου εφάρμοσε πίεση σε όλο το γήπεδο δυσκόλεψε τον αντίπαλο και τον υποχρέωσε σε λάθη.

Νευρικό ξεκίνημα και χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Ολυμπιάδα να είναι άστοχη και να μένει στο μηδέν για 3′ λεπτά (0-5), μέχρι να σημειώσει τα δύο πρώτα καλάθια της στον αιφνιδιασμό (4-5). Με 7 αναπάντητους πόντους μετέτρεψε το 4-9 σε 11-9. Ωστόσο, στα τελευταία δυόμισι λεπτά κόλλησε επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αγία Βαρβάρα ξεκίνησε ευστοχώντας σε δύο τρίποντα (11-18). Στη συνέχεια, η ομάδα μας χρησιμοποίησε ψηλό σχήμα το οποίο λειτούργησε αρκετά καλά. Επίσης, με zone press στα 3/4 του γηπέδου δημιούργησε πρόβλημα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι υπέπεσαν σε λάθη. Από το 12′ λεπτό και έπειτα η Ολυμπιάδα μπήκε ουσιαστικά σε θέση οδηγού και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μείωσε γρήγορα τη διαφορά και πέρασε μπροστά με 20-19, με το προβάδισμα να φτάνει μέχρι το +5 (29-24 και 31-26). Ήταν αρκετά παραγωγική στην επίθεση σημειώνοντας πόντους κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό. Το ημίχρονο έληξε με 36-32, με την ομάδα της Καβάλας να διατηρεί την επαφή στο σκορ χάρη στην ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6,75.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 24′ λεπτό με το σκορ ισόπαλο (42-42). Σε ένα εξαιρετικό τρίλεπτο με συνεχόμενα τρίποντα και αιφνιδιασμούς, η Ολυμπιάδα έχτισε διψήφιο προβάδισμα (57-44). Σε εκείνο το σημείο απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα και ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και κατάφεραν απλά να μειώσουν σε 59-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Από κει και πέρα η Ολυμπιάδα συντήρησε εύκολα τη διψήφια διαφορά, η οποία διευρύνθηκε μέχρι και τους 16 πόντους (69-53). Μάλιστα, παρότι εμφανίστηκε άστοχη στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε αρκετές περιπτώσεις ανανέωσε την κατοχή της μπάλας κερδίζοντας επιθετικά ριμπάουντ. Το τελικό 74-60 χάρισε στην ομάδα μας μια ξεκάθαρη και δίκαιη νίκη. Ήταν μια βαθμολογική ανάσα και ψυχολογική τόνωση, καθώς είχαν προηγηθεί ορισμένα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 11-12, 36-32, 59-49, 74-60

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος): Καραμπατζάκης 4, Γαλατάς, Γιαβρίδης 18(3), Δρούμπαλης 10(2), Βλουντάρτσικ, Τσιφλίκογλου, Πασσιάς 21(1), Δελχανίδης 6, Φυδανίδης 4, Κανδύλης 11, Καπερδανάκης, Χαλκιάς.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Σιδεράς 4, Κοντογιαννόπουλος 1, Ρότσας 8(2), Μητρούλης 12(4), Λαζαρίδης 14(1), Παπακωσταντίνου, Τεμεκονίδης 1, Πρασσίνης 2, Μυτικόπουλος 18.

υγ1. Δίκαιη, με ελάχιστα λάθη και μάλιστα μοιρασμένα, η διαιτησία των Μαρτυγάκη και Ρούντσιου. Ενδεχομένως, ήταν απαραίτητη λίγη μεγαλύτερη αυστηρότητα στον πειθαρχικό τομέα.

υγ2. Απαράδεκτη και προκλητική η συμπεριφορά του προπονητή της Αγίας Βαρβάρας κυρίου Καμαράκη, τόσο απέναντι στην ομάδα μας, όσο και προς τους διαιτητές, παρά το γεγονός ότι δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα και τη διαφορά. Πολλή γρίνια και προσπάθεια επιβολής με φωνές ακόμα και σε περιπτώσεις που είχε ξεκάθαρα άδικο. Επίσης, άσχημη εντύπωση προκάλεσε η εντολή προς τους παίκτες του να μη δώσουν τα χέρια με τους αντίστοιχους της Ολυμπιάδας στο τέλος του αγώνα.

υγ3. Θυμηθείτε όλα τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου.

υγ4. Το φινάλε του πρώτου γύρου βρίσκει την Ολυμπιάδα στη μέση της βαθμολογίας με έξι νίκες και έξι ήττες. Η ομάδα μας σε μερικά ματς αδίκησε τον εαυτό της με την απόδοση της, όπως με Εθνικό, Αίαντα και κυρίως ΑΟΚ, όπου θα μπορούσε να έχει συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς. Στο πολύ δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί στο δεύτερο γύρο, θα προσπαθήσει να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερες εμφανίσεις και να διεκδικήσει μια ικανοποιητική θέση από τη μέση και πάνω.