Ολυμπιάδα-Αρίων 52-76

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, η ανδρική μας ομάδα ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αρίων Ξάνθης με 52-76.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-20. Στη συνέχεια ωστόσο, η Ολυμπιάδα ανέβασε την απόδοση της. Με καλύτερες επιθετικές επιλογές και βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας, κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να προηγηθεί για πρώτη και μοναδική φορά με 25-24. Από κει και πέρα, η ομάδα της Ξάνθης ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Πετυχαίνοντας 7 αναπάντητους πόντους έκανε το 25-31, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 27-35.

Η ζημιά έγινε κυρίως στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, όπου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με περισσότερους από 15 πόντους, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας. Με ένα επιμέρους 13-27 το σκορ έγινε 40-62 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Τα τελευταία λεπτά είχαν μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αρίων να επικρατεί με 52-76.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Παπαχρήστου, στον οποίο ευχόμαστε να επιστρέψει σύντομα υγιής στην αγωνιστική δράση.

Σε κακή μέρα το διαιτητικό δίδυμο των Παρασίδη και Μπάμπη.

Δεκάλεπτα: 11-20, 27-35, 40-58, 52-76

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ξανθίδης): Παπαχρήστου 7(1), Αγγελίδης 8, Γιαβρίδης 19(3), Μπάτσικας 3(1), Τσιφλίκογλου 5(1), Αλεξούδης 4, Φυδανίδης 4, Πασσιάς 2, Χατέλος, Βαλασίδης, Κελεπεκίδης, Δελχανίδης

ΑΡΙΩΝ (Παπαδόπουλος Χ.): Μιχαηλίδης 7, Ανδρέου 9 (2), Καλιαμπάκας 16 (4), Δάλλας 8 (2), Νταβουλτζόπουλος 16 (1), Μπουτσακτσή 4, Κατριβάνος 10, Φώτης 4, Αρβανιτίδης 2, Κυρλίδης, Πεχλιβάνης