Λεύκιππος-Ολυμπιάδα 70-46

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ολυμπιάδα ηττήθηκε στην Ξάνθη από τον Λεύκιππο με 70-46. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα μας πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, με την τελική διαφορά του σκορ να είναι πλασματική και να διαμορφώνεται στο τελευταίο δίλεπτο.

Εξαιρετικό το πρώτο ημίχρονο για την Ολυμπιάδα. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια με 26-29. Με άμυνα ζώνης 3-2, έλεγχο των ριμπάουντ και γρήγορες επιστροφές κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλο. Στην επίθεση, με εξαίρεση ορισμένα λάθη, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι και το 24′ με 31-33. Από κει και πέρα, η κούραση λόγω του περιορισμένου ροτέισον και τα πολλά λάθη, καθώς και η πληθώρα επιλογών των γηπεδούχων έκαναν τη διαφορά. Η ομάδα μας παρέμεινε ανταγωνιστική μέχρι και 2′:17″ πριν τη λήξη με το σκορ στο 56-44. Με επιμέρους σκορ 14-2 στο τελευταίο δίλεπτο ο Λεύκιππος έφτασε στη νίκη με 70-46, με την τελική διαφορά να αδικεί την προσπάθεια της ομάδας μας και να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 26-29, 49-38, 70-46

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Κοκκινόπουλος Σ.): Κουμπάνης 13 (1), Νταβουλτζόπουλος 4, Στεργίου 2, Παϊτάρης 2, Ψάλτου 8 (2), Πλωμαρίτης 3 (1), Σταμπουλής 7, Παλλάκης Γ. 15 (3), Κάλφας, Χρήστου 16 (2), Χατζηαντωνίου

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Χαλκιάς, Γαλατάς, Καραμπατζάκης 2, Γιαβρίδης 19(3), Βλούνταρτσικ, Τσιφλίκογλου 2, Πασσιάς 13, Αγγέλου, Φυδανίδης 2, Κανδύλης 8(2)