Εθνικός-Ολυμπιάδα 81-76

Σε ένα ματς με υψηλό σκορ, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Ολυμπιάδα ηττήθηκε από τον Εθνικό με 81-76. Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ. Όμως, μερικά λάθη της ομάδας μας στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσαν την ευκαιρία στους τυπικά γηπεδούχους να προηγηθούν με 26-16.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, η Ολυμπιάδα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της. Χρειάστηκε μόλις δυο λεπτά για να ανατρέψει το σκορ και να μειώσει στον πόντο (27-26), ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 31-32.

Από κει πέρα, η ομάδα μας συντηρούσε μια μικρή υπέρ της διαφορά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του υπόλοιπου αγώνα. Με εξαίρεση ορισμένες στιγμές αμυντικής αδράνειας, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έδειχνε να ελέγχει το ματς.

Ωστόσο, ο Εθνικός με τον γνωστό φετινό του τρόπο, κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, να προηγηθεί τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με 73-71 και να πάρει τελικά τη νίκη με 81-76.

Δεκάλεπτα: 26-16, 35-36, 59-63, 81-76.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Τελούδης): Κιτσόπουλος 8, Σιταρίδης 17(2), Θεολογίδης 3, Φωτιάδης 9(1), Παπαδούδης 23(2), Τσάγιας 1, Θεοχαρίδης 11(2), Κανάκης 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος): Κιλινκαρίδης, Γαλατάς 1, Καραμπατζάκης, Γιαβρίδης 33 (7 τρ, 5 ασ), Δρούμπαλης 7 (3 ασ), Γιαμάς 14 (16 ρ), Βλουντάρτσικ 12(1 τρ, 3 ασ, 8 ρ), Τσιφλίκογλου 5(1 τρ, 7 ρ), Δελχανίδης 4, Καπερδανάκης, Αγγέλου, Χαλκιάς.