Εθνικός-Ολυμπιάδα 58-51

Ήττα για την Ολυμπιάδα από τον Εθνικό με 58-51, σε ένα ματς όπου η ομάδα μας θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα αν ήταν πιο εύστοχη στα πολλά ελεύθερα σουτ που επιχείρησε.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, όπως άλλωστε μαρτυράει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (8-7) με αρκετά λάθη και αστοχία εντός πεδιάς, αλλά και δυνατές άμυνες. Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με υψηλό επιμέρους σκορ (30-23), απόρροια της ευστοχίας λόγω καλύτερων επιθετικών επιλογών, καλαθιών στο αιφνιδιασμό, καθώς και των φάουλ που οδήγησαν σε αρκετές ελεύθερες βολές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, παρόλο που η ομάδα μας δημιούργησε τις κατάλληλες προϋποθέσεις και σούταρε πολλά αμαρκάριστα σουτ με ευνοϊκές συνθήκες, παρουσιάστηκε εκνευριστικά άστοχη. Έτσι, παρά την καλή αμυντική της προσπάθεια, επέτρεψε στους τυπικά γηπεδούχους να προηγηθούν με 12 πόντους (51-39). Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Ολυμπιάδα να πλησιάζει στους 3 πόντους, εφαρμόζοντας πίεση σε όλο το γήπεδο και αναγκάζοντας τον αντίπαλο σε λάθη. Είχε μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, ωστόσο τα ελεύθερα τρίποντα δε βρήκαν στόχο. Στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός με επιμέρους σκορ 7-3 μετέτρεψε το 51-48 στο τελικό 58-51.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-7, 38-30, 51-39, 58-51

ΕΘΝΙΚΟΣ (Kανδύλης): Σιταρίδης 8, Θεολογίδης 5(1), Αντωνίου 3(1), Φωτιάδης 14(2), Παπαδούδης 17, Μπατμάς 4, Ανδρονούδης, Δαλακούρας 2, Ιωαννίδης, Φυσέκης 5

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος, Γιαβρίδης): Καπερδανάκης, Καραμπατζάκης 7(1), Γιαβρίδης 17(1), Χατέλος Δ., Μπάτσικας 5(1), Τσιφλίκογλου 11(3), Αγγέλου, Ράπτης, Φυδανίδης 11(1), Θεμελάκης, Παπαγεωργίου, Χαλκιάς