Εθνικός-Ολυμπιάδα 61-48 (παμπαίδες Α)

Ήττα για τους παμπαίδες της Ολυμπιάδα από τον Εθνικό με 61-48. Στην ομάδα μας στοίχισε το κακό πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα το πρώτο δεκάλεπτο, όπου έδωσε την ευκαιρία στον Εθνικό να ξεφύγει στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο κόουτς Ξανθίδης είχε την ελευθερία να δοκιμάσει τα σχήματα που επιθυμούσε, η Ολυμπιάδα παρουσιάστηκε βελτιωμένη και μείωσε τη διαφορά.

Ο κόουτς Ξανθίδης χρησιμοποίησε όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεση του, όπως προβλέπει η προκήρυξη  του πρωταθλήματος των παμπαίδων. Άλλωστε, βασικός σκοπός σε αυτό το επίπεδο είναι όλα τα παιδιά να κερδίζουν παραστάσεις και εμπειρίες. Αντιθέτως, αρνητική εντύπωση προκάλεσε η συμμετοχή μόλις 8 παικτών της ομάδας του Εθνικού, καθώς και η χρήση άμυνας ζώνης η οποία απαγορεύεται.

Δεκάλεπτα: 22-3, 41-17, 54-38, 61-48.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ξανθίδης Μ.): Μπαζούκης, Αγγελάκος 4, Μαυρόπουλος 4, Μαυρίδης Δ., Χαλκιάς 18(1), Κατσίκας, Πεταλωτής 15(3), Γαλαχουσίδης 7, Κοσμίδης, Παναγιωτίδης, Μαυρίδης Ν.