Δημοκρίτειο-Ολυμπιάδα 77-52

Στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ολυμπιάδα ηττήθηκε εκτός έδρας από το Δημοκρίτειο Κομοτηνής με 77-52. Η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας, τα χαμένα ριμπάουντ, η δυσκολία στην επιθετική ανάπτυξη και τη δημιουργία, καθώς και η αστοχία στις βολές, είναι μερικά από τα στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση.

Μετά το αρχικό 8-0 στο πρώτο δίλεπτο, η Ολυμπιάδα ισορρόπησε το ματς μειώνοντας σε 10-7, με το δεκάλεπτο να λήγει 17-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας βρήκε επιθετικές λύσεις και παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 34-27. Ωστόσο, οι 23 πόντοι παθητικό είχαν ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (40-29). Σχεδόν ένα πεντάλεπτο επιθετικής αφλογιστίας στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (51-31) με το παιχνίδι να αποκτά στη συνέχεια μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το τελικό 77-52 βρίσκει την ομάδα μας προβληματισμένη. Απαιτείται άμεση ανασύνταξη και πολλή δουλειά ώστε να διορθωθούν οι αδυναμίες, προκειμένου να παρουσιαστεί βελτιωμένη στις κρίσιμες αναμετρήσεις που ακολουθούν.

Δεκάλεπτα: 17-13, 40-29, 60-37, 77-52

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Δόλωμα Δ.): Φραντζεσκάκης, Κελεπούρης 14(1), Σαριμπαλίδης 12(3), Πολίτης 2, Αθανασόπουλος 5(1), Πλάκας 7(1), Ζολώτας 15(4), Κώστας 4(1), Ρυακιωτάκης 10(2), Στασινόπουλος 8, Οικονομάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Λιαλιάρης 1, Γαλατάς 4, Καραμπατζάκης, Γιαβρίδης 20(4), Βλούνταρτσικ, Τσιφλίκογλου 1, Κελεπεκίδης 1, Πασσιάς 14(2), Δελχανίδης 3, Φυδανίδης 8(2)

Σε κάκιστη μέρα ο δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης κύριος Λυτροσυγκούνης. Έδειξε ότι δεν είναι ακόμα έτοιμος ώστε να διαιτητεύσει αγώνες ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Με τις πολλές λανθασμένες αποφάσεις του δημιούργησε εκνευρισμό στην ομάδα μας. Και μάλιστα σε ένα εύκολα διαιτητεύσιμο ματς, όπου η ομάδα του Δημοκρίτειου ήταν σαφώς καλύτερη, δημιούργησε από νωρίς υπέρ της διαφορά και έφτασε δίκαια στη νίκη.