Αστέρας-Ολυμπιάδα 64-54

Ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησε στην Καβάλα η ανδρική μας ομάδα, παρόλο που ηττήθηκε με 64-54 από τον ισχυρό Αστέρα. Παρά τις σημαντικές απουσίες, ιδιαίτερα στη γραμμή των ψηλών, παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για την Ολυμπιάδα, η οποία βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 12 πόντους (18-6 στο 8′). Στη συνέχεια ωστόσο, εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης δημιούργησε προβλήματα στους γηπεδούχους, ενώ συγχρόνως βρήκε και επιθετικές λύσεις, κυρίως έξω από τη γραμμή των 6,25. Με συνεχόμενα τρίποντα (14/31 συνολικά στο ματς) μείωσε σταδιακά τη διαφορά. Μάλιστα, κατάφερε ακόμα και να περάσει μπροστά στο σκορ με 29-30, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το 35-38 στο 26′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας με σερί 8-0 μετέτρεψε το 48-44 σε 56-44. Η ομάδα μας αντέδρασε και μείωσε μέχρι το -7, σε 56-49 και 58-51 στο 37′, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά δίκαια στη νίκη με 64-54.

Δεκάλεπτα: 18-6, 29-25, 48-41, 64-54.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μαγιάνης Λ.): Παπαζώτος13(3), Παπάζογλου, Μπόζης 15(1), Μανδάλης, Θανάση, Μακαρατζής, Ιωαννίδης 15(1), Σουλίδης, Χαριζάνης 12, Μυζίου, Γεωργιάδης 9, Τσάμης.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Κιλινκαρίδης, Γαλατάς 2, Καραμπατζάκης 6(2 τρ, 3 ασ), Γιαβρίδης 17(5 τρ, 4 ασ, 7 κ.φ), Δρούμπαλης 3(1), Βλουντάρτσικ 6(2 τρ, 7 ριμπ), Τσιφλίκογλου 14(4 τρ, 6 ριμπ), Γιαμάς 6 (16 ριμπ), Χαλκιάς.