Αρίων-Ολυμπιάδα 54-46

Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα στην Ξάνθη με αντίπαλο τον Αρίωνα. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ηττήθηκε με 54-46, αντιμετωπίζοντας αρκετές δυσκολίες στην επίθεση, όπως άλλωστε μαρτυράει και το χαμηλό σκορ.

Μετά το αρχικό 6-0, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να συντηρούν μια μικρή διαφορά 3-4 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Η Ολυμπιάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 25-26 στο 17′, με το ημίχρονο να λήγει 30-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για την ομάδα μας. Κρατώντας ανέπαφο το καλάθι της για 7′ λεπτά, με 10 αναπάντητους πόντους μετέτρεψε το 37-32 του 23′, σε 37-42. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 στο 32′ (37-44), με την Ολυμπιάδα διατηρεί ως εκείνη τη στιγμή τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η συνέχεια ωστόσο ήταν καταστροφική. Στην επίθεση, η ομάδα μας σημείωσε μόλις 2 βολές μέχρι τη λήξη, ενώ στην άμυνα δέχτηκε αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Αρίων πήρε το προβάδισμα με 46-44 στο 35′, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 54-46.

Δεκάλεπτα: 18-15, 30-28, 37-42, 54-46.

ΑΡΙΩΝ (Παπαδόπουλος Χρ.): Αμοιράς 8, Ανδρέου 13(3), Κάλφας 6, Καλιαμπάκας 14(3), Αμπεριάδης 3(1), Μπουτσακτσή 7, Αρβανιτίδης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Καραμπατζάκης 5(1), Καπερδανάκης, Χαλκιάς, Γιαβρίδης 26(6), Δρούμπαλης, Γιαμάς 2, Βλουντάρτσικ, Τσιφλίκογλου 2, Λιαλιάρης, Φυδανίδης 2, Κανδύλης 9.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία των Κολοκυθά και Ευσταθιάδη.