Αίας-Ολυμπιάδα 55-52

Η ανδρική μας ομάδα υποχώρησε στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Αίαντα Κομοτηνής με 55-52. Η καλή σε γενικές γραμμές αμυντική λειτουργία, με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, δεν ήταν αρκετή για ένα θετικό αποτέλεσμα. Το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας εντός παιδιάς (31%) και το ακόμα χειρότερο από τη γραμμή των βολών (23%), είχαν ως αποτέλεσμα την πενιχρή επιθετική συγκομιδή των μόλις 52 πόντων.

Καλό ξεκίνημα για την Ολυμπιάδα, η οποία προηγήθηκε στο πρώτο τρίλεπτο με 4-7. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, καθώς στα επόμενα 17′ λεπτά σημείωσε μόνο 13 πόντους. Τα πολλά λάθη, η εκνευριστική αστοχία σε αρκετά ελεύθερα σουτ, η αργή μετάβαση της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση και απουσία αιφνιδιασμών και εύκολων καλαθιών, συνέθεσαν την επιθετική εικόνα του πρώτου μέρους. Έτσι παρά το γεγονός ότι δέχθηκε μόλις 23 πόντους, βρέθηκε να υπολείπεται στο σκορ με 23-20 στο πρώτο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η συνεχιζόμενη επιθετική αστοχία σε συνδυασμό με την αμυντική αδράνεια, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ με 13 πόντους (36-23 και λίγο αργότερα 40-27). Κάπου εκεί η ομάδα μας αφυπνίστηκε και μέσα σε 7-8′ λεπτά ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Πίεσε στην άμυνα, αύξησε τον ρυθμό, σημείωσε καλάθια μέσα από την ρακέτα περνώντας την μπάλα στους ψηλούς, έβαλε και τα μακρινά σουτ, καταφέρνοντας έτσι να ισοφαρίσει σε 47-47 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Όμως, στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κόλλησε και πάλι επιθετικά. Ενώ είχε αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Ατυχή κατάληξη είχε και η τελευταία προσπάθεια, με το τρίποντο για την ισοφάριση να μην βρίσκει στόχο και το ροζ φύλλο να πηγαίνει στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα:13-10, 23-20, 46-38, 55-52

ΑΙΑΣ (Οικονομίδης Δ): Γερασιμίδης 3, Τερζίδης 10, Παχιαδάκης 6, Νικέλης 12, Μπορμπίδης 8, Σκοπιανός 5(1), Κλωναράς 4, Ζολώτας 7

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Γαλατάς 3, Γιαβρίδης 13(3), Δρούμπαλης, Γιαμάς 4, Βλούνταρτσικ, Τσιφλίκογλου 11(3), Πασσιάς 18(1), Δελχανίδης 3, Αγγέλου, Χαλκιάς

Καλή η διαιτησία των Ντούρα και Μπαβέλα.