Αγία Βαρβάρα-Ολυμπιάδα 72-57

Με σημαντικές απουσίες και νεανική εννιάδα ταξίδεψε η Ολυμπιάδα στην Καβάλα, όπου αντιμετώπισε την Αγία Βαρβάρα, από την οποία ηττήθηκε με 72-57. Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα, ο οποίος μέχρι το 36′ ήταν στον πόντο (53-52) και κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το αρχικό 8-0, η ομάδα μας ανέκαμψε γρήγορα και ισοφάρισε σε 12-12. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα δυσκολεύτηκε να βρει επιθετικές λύσεις, επιτρέποντας στην Αγία Βαρβάρα να αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα (52-42).

Ωστόσο, με 10 αναπάντητους πόντους η Ολυμπιάδα ισοφάρισε σε 52-52. Ένα τρίποντο από πλευράς των γηπεδούχων τους έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (61-55) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι βιαστικές επιθετικές επιλογές της ομάδας μας, καθώς και οι αποτυχημένες προσπάθειες για αμυντική πίεση, είχαν ως αποτέλεσμα τη διεύρυνση της διαφοράς.

Δεκάλεπτα: 16-16, 34-32, 52-42, 72-57.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Παραλίκης 2, Κοντογιαννόπουλος 6, Ρότσας 3(1), Ζωτίδης 6, Μητρούλης 14(4), Κοσμίδης 4, Λαζαρίδης 17(1), Πρασίνης 4, Μυτικόπουλος 16.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Λιαλιάρης 5(1), Καραμπατζάκης 3(1), Γιαβρίδης 25(7 τρ, 3 ασ), Δρούμπαλης 7(1 τρ, 5 ρ), Καπερδανάκης 1, Βλουντάρτσικ 6(10 ρ), Τσιφλίκογλου 9(1), Γιαμάς 2(13 ρ, 3 ασ), Χαλκιάς (6 ρ, 4 ασ).

Υγ1. 72-58 το σωστό σκορ, όπως διαπιστώσαμε από το βίντεο του αγώνα, καθώς μία εύστοχη ελεύθερη βολή στο τρίτο δεκάλεπτο δε σημειώθηκε. Στις αστείες στιγμές της αναμέτρησης και ένα εύστοχο δίποντο των γηπεδούχων με το οποίο ισοφάρισαν σε 16-16, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ μετά την πρώτη από τις δύο ελεύθερες βολές!

Υγ2. Συγχαρητήρια για την είσοδο στην οκτάδα σε Λεύκιππο, Αστέρα, Δημοκρίτειο, Εθνικό από τον όμιλο μας, καθώς και σε ΚΑΟΔ, Πανσερραϊκό, ΑΟΣ, Παγγαίο από τον πρώτο όμιλο. Ευχόμαστε να γίνουν καλά παιχνίδια και να αναδειχθεί πρωταθλήτρια η καλύτερη ομάδα.