Αγία Βαρβάρα-Ολυμπιάδα 62-67

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Ολυμπιάδα πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη στην Καβάλα επί της Αγίας Βαρβάρας με 62-67. Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά και το 7-4, η ομάδας μας είχε τον έλεγχο και απέκτησε προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο (26-34). Η κάκιστη άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου με 28 πόντους παθητικό, επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρουν σκορ από την περιφέρεια και να προηγηθούν μέχρι και με 7 πόντους (48-41). Ωστόσο, η ομάδα μας αντέδρασε και βελτίωσε την άμυνα της. Με περισσότερη ψυχραιμία και καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 14-17, 26-34, 54-50, 62-67.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Μυτικόπουλος): Παράσχου 2, Καντζάλης, Κοντογιαννόπουλος 3, Ρότσας 8(2), Ζωτίδης, Φραγκόπουλος 3, Μητρούλης 10(2), Παπακωσταντίνου 22(1), Μπαλαμπουγιούκης Π, Ντάτσης 7, Φερδερίκος 7(1), Μπαλαμπουγιούκης Δ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος): Βεζυρτζής, Χαλκιάς, Λιαλιάρης, Γιαβρίδης 18(2), Δαβουδάνης 14(3), Μπολιός 2, Τσιφλίκογλου 4, Παυλίδης, Γιαμάς 7, Φυδανίδης 10, Σονωβίδης 12, Βλουντάρτσικ.

Υγ. Οι παίκτες της ΟΜΑΔΑΣ αφιέρωσαν τη νίκη στους απόντες τραυματίες συμπαίκτες τους.