ΑΕΚ-Ολυμπιάδα 48-77

Η Ολυμπιάδα διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Α.Ε.Κομοτηνής με 48-77. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική αμυντική λειτουργία, η ομάδα μας είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 18-42. Εξαίρεση αποτέλεσε το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι σκόραραν τους μισούς από τους συνολικούς πόντους τους και μείωσαν μέχρι το -13. Στη συνέχεια η ομάδα μας ανέκαμψε, διεύρυνε ξανά τη διαφορά στο σκορ και έφτασε στη νίκη μάλλον πιο εύκολα απ’ ότι περίμενε πριν την έναρξη της αναμέτρησης, απέναντι σε μια καλή ομάδα και μια δύσκολη έδρα.

Δεκάλεπτα: 12-23, 18-42, 42-57, 48-77

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος Ν.): Καραγιώργος 11(1), Μπέγκο 3(1), Καρκατσέλης, Πασσαλίδης 12(1), Σαββίδης 4, Δαφτσής, Καζόγλου 6, Γούδας 4, Πίτατζης 1, Χρήσιμος, Μπακιρτζής 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Καραμπατζάκης 5 (1 τρ), Γαλατάς 4 (3 ρ, 5 ασ, 2 κλ), Δρούμπαλης, Γιαβρίδης 24 (4 τρ, 5 ρ, 7 ασ, 3 κλ), Δαβουδάνης 5 (2 ασ, 2 κλ), Μόκαλης 2, Βλουντάρτσικ 10 (1 τρ, 10 ρ), Τσιφλίκογλου 2, Γιαμάς 2 (4 ρ, 2 κοψ), Φυδανίδης 2 (3 ρ), Χαλκιάς, Κανδύλης 21 (3 τρ, 4 ρ, 3 κοψ).